חיילים שחשודים בביצוע עבירה כלשהי, לעתים מועמדים לדין בבית משפט צבאי.

חיילים יכולים להיות חשודים בעבירות כגון: עבירות סמים, היעדרות משירות, עבירות מין, עבירות נשק, עבירות שוחד, עבירות אלימות ועוד..

חוק השיפוט הצבאי חל על כלל משרתי הצבא: חיילים בשירות חובה,חיילים שבשירות קבע, חיילים בשירות מילואים ואפילו אזרחים עובדי צה"ל עלולים לעמוד למשפט בבית דין צבאי.

ייצוג חיילים בעזרת עורך דין צבאי

עורך דין צבאי יכול לייצג חשודים בשירות צבאי, בפני בתי משפט צבאיים ובפני ועדות צבאיות.

כדאי ורצוי להיעזר בעורך דין צבאי בעל ידע וניסיון, שמכיר היטב את מערכת המשפט הצבאית, למשל עורך דין שהיה בעבר תובע צבאי או סנגור צבאי.

מומלץ להיעזר בעו"ד צבאי, עוד לפני העמדה לדין בבית משפט צבאי, כלומר בשלב מוקדם יותר, בעת שנחקרים על ידי משטרה צבאית חוקרת (מצ"ח) ואף אם חוששים מפני מעצר או זימון לחקירה.

ייעוץ משפטי מוצלח, בשלב החקירה, יכול בחלק מהמקרים, למנוע העמדה לדין.

ייעוץ משפטי מוצלח, בשלב החקירה, יכול לגרום לכך שסעיפי האישום, יהיו חמורים פחות, מסעיפי האישום המקוריים.

ייצוג חיילים בפני ועדות צבאיות

ייצוג בפני ועדת סמים: לאחר שחייל מורשע בעבירת סמים בצבא, הוא עולה לוועדת סמים אשר יכולה לשחרר אותו מצה"ל ב"התנהגות רעה וחמורה", תוך שלילת הזכויות שצבר (שלילת מענק שחרור ופיקדון חיילים משוחררים). ייצוג של עורך דין צבאי בפני וועדת סמים יכול למנוע את השחרור ולאפשר לחייל לסיים את שירותו בכבוד ולהיות זכאי למענק שחרור ופקדון לחיילים משוחררים.

ועדות התאמה לשירות: במקרה בו נראה שחייל לא מתאים לשירות הצבאי, ניתן לבקש לכנס בעניינו ועדת התאמה לשירות שתבחן את התאמתו להמשך שירות בצה"ל.

ועדות לאנשי קבע: ייצוג אנשי קבע בפני ועדת צבאית שמתקיימות במחלקת הסגל או בחילות השונים, יכול להיות במטרה להחזיר איש קבע, לשירות קבע, במטרה למנוע השעיה או הדחה מתפקיד או למנוע פגיעה בשכר בעת השעיה.

המטרה בוועדות צבאיות אלו היא לאפשר לאיש הקבע לצבור אחוזי פנסיה גבוהים יותר, בעת שחרורו ובמקרים אחרים, למנוע פגיעה בשכרו בהליכים אחרים.

ועדות דת ומצפון: בני נוער לפני גיוס או חיילים משרתים הטוענים שאינם יכולים לבצע שירות צבאי מטעמים של הכרה דתית או מטעמים של מצפון או הווי משפחתי דתי. במקרים רבים יזומן הפונה לוועדה שתפקידה לבחון האם אכן טעמים שבמצפון, דת או הווי משפחתי דתי, מונעים את שירותו או שירותיה הצבאי. לפונה יש זכות להיות מיוצג בפני וועדות אלו ומומלץ להיעזר בעו"ד צבאי בעל ניסיון בתחום.

רישום פלילי באזרחות

חלק מהעבירות שחיילים מורשעים בהן, גורמות לרישום פלילי שילווה את החייל גם לאחר שחרורו, בחייו האזרחיים, למשך שנים קדימה.

עו"ד צבאי ומיומן יכול, במקרים מסוימים, למנוע או להקל על רישום פלילי שכזה – מראש, עוד בשלב של ההליכים הפליליים.

חשוב לזכור כי רישום פלילי באזרחות יכול לפגוע בעתידו של החייל, לאחר שחרורו. למשל, לפגוע באפשרות לעבוד במשרות מסוימות, אחרי השחרור מהצבא, ולכן ישנה חשיבות רבה, לנושא הזה.

אם בכל זאת יש רישום פלילי בגלל הרשעה בבית דין צבאי, יש אפשרות לבקש מחיקה של הרישום הפלילי באמצעות בקשה מתאימה שמוגשת בעניין.

כדי שייצוג חיילים יבוצע על הצד הטוב ביותר, הדבר חייב להיעשות על ידי עורכי דין צבאיים.

עורך דין צבאי יכול לייצג חיילים המשרתים בשירות סדיר, בפני בתי דין צבאיים, בפני ועדות צבאיות ובפני גורמים צבאיים אחרים.

כדאי להיעזר, בעורך דין צבאי בעל ידע וניסיון, שמכיר היטב את מערכת המשפט הצבאית.

עורך דין צבאי מיומן, יכול במקרים מסוימים, למנוע רישום פלילי באזרחות, מהחייל שמיוצג על ידו, עוד בשלב ההליכים הפליליים או לאחריהם, באמצעות בקשה למחיקת רישום פלילי.

עו"ד צבאי רכבי, הראל ושות' – יחד איתך לאורך כל הדרך

ניסיונם של עורכי הדין במשרד רכבי, הראל ושות' בתחום המשפט הצבאי בשילוב ניסיונם הצבאי רב השנים בפרקליטות הצבאית, מעמיד לרשות לקוחות המשרד נסיון מצטבר של למעלה מ-30 שנה ונותן לעורכי הדין במשרד רכבי, הראל ושות' את כל הכלים המקצועיים הנדרשים על מנת לסייע לחיילים בסוגיות משפטיות המתעוררות לאורך השירות הצבאי או בסיומו.

רוצים לדעת יותר על שירותי עריכת הדין המוענקים לייצוג חיילים במשרד עורכי הדין רכבי, הראל ושות'? צרו עמנו קשר עוד היום!

 

כלי נגישות